Småhunds SM historik

2017

9a
Mörka Skogs Sally Caspersson

10a
Smebäckens Valdemar
11a
Kärråsens Greisen
TOTALT RESULTAT
Pl Hund Ras Poäng
1 Siri (D) Drever 141,333
2 Cliff (D) Drever 140,667
3 Vilda (T) Tax 137,040
4 Genna (D) Drever 136,222
5 Bibbi (T) Tax 136,000
6 Dixi (Be) Beagle 135,556
7 Max (Be) Beagle 128,000
8 Kitty (T) Tax 116,960
9 Sally (Ba) Petit Basset Griffon Vendéen 116,889
10 Valdemar (Ba) Petit Basset Griffon Vendéen 114,667
11 Greisen (Ba) Petit Basset Griffon Vendéen 114,667
12 Celma (Be) Beagle 103,733

 

2015


2015 års Basset lag
BASSET LAGET BLEV 2a I LAGTÄVLINGEN!

Smebäckens Valdemar Mörka Skogs Doris Zackrisson Rainstone Habile
5a
6a
8a
Pl Hund Ägare Drev Egp Pris
1 Rex (D) Pål Lönnergård, Unnaryd 1+2 ha+1 rå 109,1
2 Bea (D) Martin Davidsson, Strömsnäsbruk 1-1 rå+1 ha 109
3 Cliff (D) Sten Norberg, Bollnäs 1+1+1 rå 101
4 Lisa (T) Anders Persson, Forsa 1+1 rå+2 dov 92
5 Valdemar (PBGV) Jan Eric Jönsson, Torsby 2+1+2 rå 88,6
6 Doris (PBGV) Cecilia von Braun, Eriksmåla 1+2+3+3 rå 87,6
7 Felice (T) Torbjörn Norrlund, Orrviken 2+2+3 rå 77,6
8 Habile (PBGV) Lars Friberg, Göteborg 1 ha 73
9 Lova (T) Stig Larsson, Träslövsläge 1 rå+3 ha 70,8
10 Röja (Be) Andreas Kristensson, Hjärtum 2+2 rå 70
11 Cita (Be) Bo Davidsson, Torsjö 1 ha 66
12 Hanna (Be) Jonatan Fredriksson, Munkedal 3 rå 48

 

2014


2014 års Basset lag
från vänster:
Smebäckens Valdemar ~ Mörka Skogs Rut Zackrisson ~ Rainstone Habile

Pl:

Hund:

Ägare:

Drev:

Tot.p

1

Tykavik (Be)

Erik Lyden, Gränna

2+2+2+3 RÅ

96,2

2

Cindy (Dr)

Rickard Oskarsson, Vallåkra

1+1+2 RÅ

86

3

Rut (PBGV)

Ylva Melin Etelhem, Stånga

1+1 RÅ 3 HJ

85

4

Västman (T)

Olav Björlin, Tived

1+3 HJ+3 HA

81

5

Qnall (T)

Curt Johansson, Sollebrunn

1+1 RÅ

80

6

Lycka (Dr)

Cilla Bergman Larsson, Broddetorp

1 RÅ + 3 HA

71,1

7

Mitzie (T)

Berne Forsman, Önnestad

1+2 RÅ

68,8

8

Dolly (Be)

Martin Alden, Luleå

1 HA

68

9

Kola (Be)

Stig Hoffman, Klintehamn

2 RÄV + 2 RÅ

68

10

Valdemar (PBGV)

Jan Erik Jönsson, Torsby

2+3 RÅ

63,4

11

Habile (PBGV)

Lars Friberg, Göteborg

1 RÅ

58

12

Arro (Dr)

Pär Johansson, Högsby

3 RÄV

50,6

STORT GRATTIS SÄGER VI TILL
Mörka Skogs Rut Zackrisson
som slutade på en hedrande 3e plats

 

2013

Rainstone Habile
Habile
Ismans Ozzy
Ozzy
Mörka Skogs Rut Zackrisson
Rut

RESULTAT

Pl:

Hund:

Ägare:

Drev:

Tot.p

1

Ludde

Solveig Ekelund

1+1+1Rå

99

2

Cliff

Sten Norberg

1+1+1Rå

98

3

Trolle

Torbjörn Krig Bulsjö

1+1+1Rå

98

4

Kola

Stig Hoffman

1+1hare

93

5

Ida

Per Sjöholm

1Rå+1+2Hjort

90,6

6

Hanna

Jörgen Damm

1+1+2Rå

89

7

Ulli

Roger Johansson

1Hjort+1Rå

82

8

Rainstone Habile

Lars Friberg

1+3Rå

62,4

9

Ismans Ozzy

Stefan Håkansson & Anna Henningsson

2+3Rå

60,4

10

Mörka Skogs Rut Zackrisson

Ylva Melin

0

0

11

Håkan

Patrik Eklund

0

0

12

Gutten

Annelie Algotsson

0

0

 
Lagtävlingen:
1. Taxlaget 279 poäng
2. Dreverlaget 277,6 poäng
3. Bassetlaget   122,8 poäng
4. Beaglelaget 93 poäng

SM för små drivande hundar 2009
 

2012
Inställt på grund av alldels för mycket snö...

 

2011

Pl:

Hund:

Ägare:

Drev:

EGP - Tot.p

1

Kompis

R Andersson, Hyssna

1 hare+2+2 rå

50 - 101

2

Emil

J Andersson, Sollerön.

1+1+2 rå

52 - 96,8

3

Buster

H Eklund, Kungshamn.

1+1+2 hjort

43 - 88

4

Målle

L Dahlgren, Dals-Långed.

1+1 rå

49 - 81

5

Konrad

P Karlsson, Vadstena

1+1 rå

48 - 80

6

Acke

E Löfstrand, Heby.

1+1 rå

47 -79

7

Around Jar Of Jam

A Löfgren, Öxabäck

1+2 rå

47 - 74,2

8

Tanja

A Norberg, Mangskog.

1+2 hjort

46 - 72

9

Leja

M Larsson, Nässjö

2+2 rå

45 - 67,4

10

Mynta

H Hemäng, Brokind

1:a rå

44 - 60

11

Hovrikets Hazze Han-E-Ball

A Marklund, Torsåker.

1:a rå

42 - 58

12

Valle

J Marcusson, Bollebygd.

1:a rå

42 - 58

 
Lagtävlingen:
1. Dreverlaget 270 poäng
2. Taxlaget 255,8 poäng
3. Beaglelaget 197,4 poäng
4. Bassetlaget   192,2 poäng
     

2010

Detta år blev småhunds SM inställt pga för mycket snö..
Eventuellt kommer

2009

                              Dimma                                  Kezo                               Isac

     BASSET LAGET SMÅHUNDS-SM 2009    

SM för små drivande hundar 2009
SM:et är ett samarrangemang mellan Jaktjournalen, Svenska Taxklubben, Svenska Bassetklubben,
Svenska Beagleklubben och Svenska Dreverklubben
 

För 16:e året arrangerades SM för små drivande hundar i trakterna runt Vårgårda. 12 hundar, tre från vardera Tax, Drever, Basset och Beagleklubben deltar. I år var det lite nya regler bla. att hardrev premierades lite extra och att prov dagen var fem timmar vilket var lika för alla raser samt att varje lags klubb ansvarade för att ordna fram 3 prov rutor samt 3 domare inför provet, samtliga prov rutor utom en hade god vilttillgång visade det sig sedan under prov dagen.

Nytt för Basset var även uttagnings förfarandet, då man i år kvalificerade sig via Basset SM-2009 där de 3 första gick vidare till Småhunds SM, detta visade sig vara ett lysande nytänkande från SBaK´s sida då Bassetlaget slutade som VINNARE av smådjursSM-2009 med de individuella placeringarna 2; 3; och 7;

 

Jag vill på Svenska Bassetklubbens vägnar
tacka berörda hundägare för att ni ställde upp för klubben och kämpade i ösregn hela provet.
Med glada hälsningar Lagledare Göran Pettersson SBaK
 


Hund

Domare

Resultat

EP

Poäng


Placering

Majbergets kalle Bo Jarlsvik 1+1+1 rå 53 173 1
Åstdalen´s dimma Bengt Larsson 1+1+1 rå 51 171 2
Kärråsens kezo Arne Berntsson 1+1+3+3 rå 48 154,5 3
Carnelian´s always happy Anders Carlsson 1 ha 1+3 rå 46 150 4
Oltner Foxy. Andreas Hallengren 1+1 rå 44 132,1 5
Idaholms akita Stig Löfgren 1+1 rå 52 132 6
Kärråsens izac Ingemar Larsson 1+1 rå 46 130,5 7
Ulvekets bella Håkan Eklund 1+2+3 rå 45 121,2 8
Valbodalens troja Willy Gustafsson 1+2 rå 46 118 9
Starmaids leader of pack Stig Hellström 2+3+3 rå  46 98,9 10
Åbromyrens bilbo Folke Johansson 1 rå 42 82 11
Torbax resi Christer Hagel 0 0 0 12
               
 

Lagtävlingen
1 basset         456
2 drever          373
3 beagle         370,1
4 tax              264,1

2007

Småhunds SM 2007 genomfördes  som vanligt kring Halle och Hunneberg. Deltog gjorde 3 Bassets tillsammans med 3 Taxar, 3 Drevrar och 3 Beaglar.

Individuella Resultat

1. Bergmossens Fixa (Drever) 1 + 1 + 2 rå 101 SM-poäng
Äg:
Allan Falebrant, Kisa

2. Elis (Tax) 1 + 1 +2 rå 99,8 SM-poäng
Äg: Jonas Eriksson, LIt

3. Torsmålens Moa (Drever) 1 + 1 +3 rå 93 SM-poäng
Äg: Lars Nilsson, Vimmerby

4. Mazarin (Tax) 1 + 1 +3 rå 91,8 SM-poäng
Äg: Anna & Mark Strandell, Vedum

5. Sally (Tax) 1 rå + 1 rå 85 SM-poäng
Äg: Allan Forsberg, Själevad

6. Svanstrandens Tanja (Drevar) 1 +2+3 rå 82,8 SM-poäng
Äg: Marita & Kurt-Erik Jansson, Svanskog

7 Rainstone Utopie (Basset Petit) 1 + 3 rå 71,4 SM-poäng
Äg: Annika Lövgren, Helsingborg

8. Kärråsens Kezo (Basset Petit) 1 rå 63 SM-poäng
Äg: Anders Björklund, Norrtälje

9. Tasso (Beagle) 1 rå 61 SM-poäng
Äg: Kjell Johansson, Sörsjön

10. Akita (Beagle) 2 rå 55 SM-poäng
Äg: Jörgen Olofsson, Hökaberg

11. Smålandsskogens Godzilla (Basset petit) 2 rå 49,8 SM-poäng
Äg: Marie o Jan-Erik Berglind, Mariannelund

12. HI-Fi (Beagle) 0  0,0  SM-poäng
Äg: Monica Hilton, Stockholm

 

Lag Resultat

1. Drever, 276,8 poäng
2. Tax, 276,6
3. Basset 184,2
4. Beagle 116

2006

Småhunds SM 2006 genomfördes måndagen den 27:e november, som vanligt kring Halle och Hunneberg. Deltog gjorde 3 Bassets tillsammans med 3 Taxar, 3 Drevrar och 3 Beaglar.

Individuella Resultat

1. Bergmossens Fixa (Drever) 1 + 1 + 2 rå 104,2 SM-poäng
Äg:
Allan Falebrant, Kisa

2. Hussebuss Fantom (Tax) 1 + 1 rå 84 SM-poäng
Äg: Helena o Kjell Karenus, Uppsala

3. Wärmegårdens Kiwi (Tax) 1 + 1 rå 83 SM-poäng
Äg: Magnus Stenberg, Storvik

4. B´lunds Kitty (Drever) 1 + 1 rå 81 SM-poäng
Äg: Ivar Ander, Sala

5. Rainstone Petit Rocaille (Petit) 1 rå + 2 räv 74,8 SM-poäng
Äg: Jörgen Eliasson, Gråbo

6. Hoppetjärns Tanja (Beagle) 1 hare 72 SM-poäng
Äg: Stefan Olsson, Lur

7. Härkilas Cirra II (Drever) 1 + 3 rå 71,4 SM-poäng
Äg: Robin Kassle, Säffle

8. Frickens Lilla Bikke (Petit) 2 + 3 + 3 rå 70,8 SM-poäng
Äg: Dan Andersson, Bor

9. Buffy (Tax) 1 rå 61 SM-poäng
Äg: Rolf Johansson, Skepphult

10. Akita (Beagle) 2 rå 49 SM-poäng
Äg: Jörgen Olofsson, Axvall

11. Chaplin (Petit) 3 rå 48 SM-poäng
Äg: Conny Kvist, Färjestaden

12. Cosmos (Beagle) 3 räv 43,2 SM-poäng
Äg: Lars Gustavsson, Åled

 

Lag Resultat

1. Drever, 256,6 poäng
2. Tax, 229,0
3. Basset 193,6
4. Beagle 164

2005

Småhunds SM gick detta år av stapeln måndagen den 28 november, för 13 året i rad så gick det på Halle och Hunneberg. Till glädje för tävlande och arrangörer så är numera Beagle-klubben med igen efter ett uppehåll på 4 år. Det innebar att 12 hundar gjorde upp på måndagen.

Detta år var det  2 Petiter och 1 Artesien med - Star Ban Zingo (BAN), Vilauddens Loke (PBGV) och Rotvältans Ricco (PBGV) som kämpade för klubben.


Individuella Resultat

1. Rapplehals Ice (tax) 1+1+1 rå 101 SM-poäng
Äg: Roger Olsson, Markaryd

2. Ackers Kookaburra (drever) 1+1+2 rå 97
SM-poäng
Äg: Stephan Ackerstierna
, Örsundsbro

3. Vilgs Gusten (Tax) 1rå+1 hare 90
SM-poäng
Äg: Benny Runesson, Skällinge


4. Vilauddens Loke (Petit) 1+2rå+3 hare 87,5
SM-poäng
Äg: Carina Veen Huis, Märsta

5. Hoppe-Tjärns Tanja (Beagle) 1+3 hare 86,5
SM-poäng
Äg: Stefan Olsson, Lur


6. Trolltivedens Sabina (Drever) 1+1 rå 83
SM-poäng
Äg: Per Sjöholm, Askersund


7. Kladas Jambo (Drever) 1+1 rå 81
SM-poäng
Äg: Robin Ragnarsson, Hörnefors


8. Utvängs Qula (Beagle) 2 rå+2 hare 69,7
SM-poäng
Äg: Björn Åkesson, Tidaholm


9. Mohills Hi-Fi (beagle) 2 hare 63,8
SM-poäng
Äg: Monica Hilton, Stockholm


10. Snöbäckens Arro (Tax) 1 rå 60
SM-poäng
Äg: Lennart Pettersson, Vålberg


11. Rotvältans Ricco (Petit) 2+3 rå 59,8
SM-poäng
Äg: Kjell Jeppsson, Örkelljunga

12. Star Ban Zingo (Ban) 3 rå 39
SM-poäng
Äg: Ture Davidsson, Kungsbacka

Lag Resultat

1. Dreverlaget 261 SM poäng
2. Taxlaget 251 SM poäng
3. Beaglelaget 220 SM poäng
4. Bassetlaget 186, 3 SM poäng

 

Småhunds SM 2004

Småhunds SM gick av stapeln den 29 november, alla deltagande hundar totalt 9 stycken fördelat på Basset, Tax och Drever tävlar dels individuellt men också i lag. Basset-Sverige hade glädjen detta år att se en Basset Artesien Normand högst upp på prispallen - härligt jobbat.  
Kvalificering till småhunds-SM sker året innan, dvs. de 3 hundar som placerar sig högst upp på drevprovslistorna (alla Basset) blir uttagna.

INDIVIDUELLA  RESULTAT

1 Basset Artesien Normand, Star Ban Zonia
1+1 Rå 1 Hare 51 Ep 111 SM-Poäng

2 Tax, Vilgs Gusten
1+1+1 Rå 53 Ep 107 SM-Poäng

3 Drever, Doverdalens Ja
1+3 Hare 3 Rå 47 Ep 93 SM-Poäng

4 Tax, Måsebo Ozzie 1+1 Rå 49 Ep 85 SM-Poäng

5 Tax, Måsebo Japp 1+1 Rå 48 Ep 84 SM-Poäng

6 Drever; Ängskrokens Nadia 1+1 Rå 47 Ep 83 SM-Poäng

7 Drever; Majbergets Lisa 1+2 Hjort 46 Ep 78,2 SM-Poäng

8 Basset Petit Vilauddens Keira 2 Rå 40 Ep 56 SM-Poäng

9 Basset Petit Ismans Ebba 2 Rå 40 Ep 54 SM-Poäng

LAG
1
Tax, 276 SM-Poäng
2 Drever, 254,2 SM-Poäng
3 Basset, 221 SM-Poäng